Część 1. Jak goi się blizna po cięciu cesarskim?

You are currently viewing Część 1. Jak goi się blizna po cięciu cesarskim?

Część 1. Jak goi się blizna po cięciu cesarskim?

Rozwiązanie ciąży drogą cięcia cesarskiego to temat szczególnie mi leżący na sercu. Sama doświadczyłam go aż 3 razy i wiem, że nie jest to droga na skróty. Ale jeśli wiesz jak sobie poradzić, zadbać o siebie od pierwszych godzin po cięciu cesarskim, to nie taki diabeł straszny….

Niestety, informacja w szpitalu od lekarzy czy położnych, o tym jak dbać o bliznę w czasie połogu, jak zachować się przez pierwsze godziny po cięciu, czego unikać, jak powinna przebiegać pierwsza pionizacja jest bardzo znikoma. Pacjentki w ponad połowie pozostawione są same sobie. Aż 50% kobiet doświadcza powikłań ze strony blizny pooperacyjnej i często są to powikłania odległe, po 3, 5, 8 latach od porodu.

 

Na blogu www.mamaginekolog.pl znajduje się bardzo ciekawy wpis o samym cięciu cesarskim – jak skomplikowany jest zabieg, na czym polega, jakie warstwy naszego ciała trzeba przeciąć, aby dostać się do ułożonego w środku malucha https://mamaginekolog.pl/cesarskie-ciecie-bez-tajemnic/ polecam:)

 

Ponieważ temat cięcia cesarskiego jest bardzo obszerny podzieliłam go na kilka części.

Dziś powiem Wam czym właściwie jest blizna, jak powstaje, jakie są etapy gojenia. Podpowiem co jest ważne w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy bezwzględnie zaleca się leżenie.

Co to jest blizna?

Blizna to nie tylko ta kreska, którą widzimy na swojej skórze – to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Podczas cięcia cesarskiego przecinana jest skóra, tkanka podskórna, powieź, macica. Mięśnie brzucha (między pępkiem a spojeniem łonowym) są rozciągane na boki – co oznacza, że trzeba rozerwać powieź, która jest między nimi. W miejscu rozerwania lekarze stosują szwy albo układają mięśnie odpowiednio blisko siebie i blizna powstaje sama (wewnątrz, nie widać jej na naszej skórze). Zszyta czy nie, to jednak jest to też blizna i przysparza nie mało kłopotów.

Blizna to naturalny proces gojenia się rany. W miejscu uszkodzenia skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą z licznymi włóknami kolagenu. Zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej i różni się od pozostałej skóry kolorem, strukturą, elastycznością, reakcją na promieniowanie słoneczne, elastycznością i wytrzymałością.

Jak przebiega gojenie się blizny?

W dużym skrócie blizna goi się w 3 fazach :

  1. Faza zapalna od 48 do 72 godzin
  2. Faza proliferacyjna 10-15 dni
  3. Faza remodelingu od 6 miesięcy do 2 lat

Proces odbudowy rozpoczyna się już w fazie zapalnej i proliferacyjnej. Trwa do pełnego zamknięcia rany czyli ok 2 miesięcy po porodzie. To wtedy kończy się połóg medyczny. Idziesz zazwyczaj na kontrolę i słyszysz „może już Pani robić wszystko”.

Ale czy na pewno?

Przecież tak naprawdę wchodzisz dopiero w 3 fazę gojenia rany, która będzie trwać do 2 lat. Szew na zewnątrz wygląda już elegancko, ale szwy wewnątrz goją się jeszcze dłużej o 1-2 miesiące. Poza tym, to teraz zaczyna się czas, kiedy fizjoterapia blizny powinna wejść pełną parą. Z pewnością to nie czas na powrót do biegania, siłowni czy robienia przemeblowania w domu. I tak wystarczy, że dźwigasz swoje maleństwo.

Zaburzenie tego całego procesu może prowadzić do opóźnienia gojenia, powstania rany przewlekłej, wytworzenia się blizny patologicznej, wytworzenia zrostów.

PAMIĘTAJ! DO 12 MIESIĘCY PO CIĘCIU BLIZNA JEST BLIZNĄ ŚWIEŻĄ

Ania Godula

Ania Godula Fizjoterapeutka uroginekologiczna Absolwentka wydziału fizjoterapii, na AWF-ie Wrocławskim